چک لیست سئو ۲۰۱۸

چک لیست سئو ۲۰۱۸

جدیدترین چک لیست سئو ۲۰۱۸ برای حرفه ها :

۹ گام فنی سئو (چک لیست سئو ۲۰۱۸ ) برای داشتن یک سایت با سئو کامل در سال ۲۰۱۸

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم ; پیاده سازی، مدیریت و حسابرسی لینک های داخلی سایت یک جنبه مهم در سئو است .

SEO On-page یا سئو صفحات یک موضوع مهم است؛ به ویژه اکنون که گوگل به طور فزاینده ای به جستجوی معنایی پرداخته است.

بدون شک این ها جنبه های مهم SEO هستند اما چیزهای مهم دیگری  وجود دارد که ما آن را فراموش کرده ایم.

 

Technical SEO Checklist

 

در این مقاله، در مورد جنبه های اصلی فنی SEO که به شما در به حداکثر رساندن قابلیت استفاده، خزیدن موتور جستجوگر، نمایه سازی، و در نهایت رتبه بندی سایتتان کمک می کند راهنمایی می کنیم. 

۱. نقشه سایت (Sitemap) را مرور کنید.

مطمئنا شما می دانید که نقشه سایت شما چقدر مهم است . نقشه سایت شماست که به موتورهای جستجو در مورد ساختار سایت شما می گوید و به آنها امکان می دهد مطالب جدید را کشف کنند.

(اگر شما یک نقشه سایت ندارید، باید واقعا واقعا واقعا بروید و همین حالا آن را ایجاد کنید.

شما می توانید نقشه سایت را در سایت https://www.xml-sitemaps.com به سادگی ایجاد کنید. )

بیشتر بخوانید  ; روش ساخت نقشه سایت (sitemap) و ثبت آن در گوگل

همانطور که نقشه سایت خود را بررسی می کنید، به یاد داشته باشید نقشه سایت باید :

تمیز یا Clean : نقشه سایت خود را از خطاها ، تغییر مسیرها و URL ها از نمایه سازی مسدود کنید ، در غیر این صورت، ممکن است موتورهای جستجو قرار نقشه سایت شما را نادیده بگیرند(ignoring).
به روز یا Up-to-date :  اطمینان حاصل کنید که Sitemap شما هر زمانی که محتوایی به سایت اضافه می شود (یا از آن حذف می شود) به روز می شود ، این به موتورهای جستجو کمک می کند سریع مطالب جدید را کشف کنند.
مختصر با Concise : گوگل نقشه سایت هایی را که بیش از ۵۰،۰۰۰ URL دارد خالی نمی کند.
در حالت ایده آل، شما باید آن را بسیار کوتاه نگه دارید تا اطمینان حاصل شود که مهمترین صفحات سایتتان توسط گوگل خزیده می شوند.
ثبت نام در کنسول جستجو (Registered in Search Console) : اجازه دهید Google در مورد نقشه سایت شما بداند ، شما می توانید نقشه سایتتان را به صورت دستی به Google Search Console ارسال کنید یا مکان آن را در فایل robots.txt خود به روش زیر مشخص کنید:
نقشه سایت: http://yourdomain.com/sitemaplocation.xml

۲. بررسی نمایه سازی ( Check indexing)

اجازه دهید صفحات سایتتان توسط موتورهای جستجو نمایه شوند و در آنها حرکت کنند.

در حالت ایده آل، تعداد صفحات ایندکس شده توسط گوگل باید نزدیک به تعداد کل صفحات سایت شما باشد ، منهای آنهایی که شما عمدا از نمایه سازی محدود کرده اید.

 

۳. اطمینان حاصل کنید که تمام منابع مهم قابل خواندن (crawlable) هستند.

به سادگی از فایل robots.txt نگاه کنید تا مطمئن شوید صفحات مهم شما قابل خواندن هستند.
در واقع فایل robots.txt شما تنها یکی از راه های محدود کردن صفحات از نمایه سازی یا ایندکس شدن استو برای اجرای چک چک کردن جامع، شما باید از خزنده جستجوگر استفاده کنید.

۴. بهبود بودجه خزیدن ( Amplify crawl budget) .

بودجه خزیدن (Crawl budget) تعداد صفحاتی از یک سایت است که طی یک دوره معینی از زمان توسط موتورهای جستجو خزیده شده اند.

بودجه خزیدن (Crawl budget) یک عامل رتبه بندی درونی نیست، اما تعیین می کند که چند بار صفحات مهم سایتتان توسط گوگل خزیده شده اند (و اینکه آیا اصلا برخی از آنها قابل خزیدن هستند).

شما می توانید آماری از آنچه بودجه خزیدن روزانه سایتتان را در کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) با رفتن به Crawl > Crawl Stats مشاهده کنید .

بودجه خزیدن (Crawl budget

از گزارش بالا، می بینم که به طور متوسط، Google هر روز ۲۲۱۰ صفحه از سایت ما را می خزد. از آن، می توانم بفهمم که بودجه ماهیانه سایت ما ماهانه ۶۶۳۰۰ واحد است.

هنگامی که شما بودجه خزیدن سایت تان را بدانید چقدر است ، می دانید که چگونه آنرا بهبود ببخشید؟

 • پاک کردن محتوای تکراری (Clean up duplicate content) : صفحات تکراری یکی از رایج ترین دلایل ضایع شدن بودجه خزیدن است. صفحات با برچسب تکراری عنوان و متا توصیف احتمالا محتوای تکراری دارند (در غیر اینصورت، شما باید این عناوین را بازنویسی کنید).
 • محدود کردن فهرست بندی صفحات بدون ارزش از ایندکس شدن توسط جستجوگرها (Restrict indexation of pages with no SEO value) . فکر کنید که کدامیک از صفحات سایت شما در نتایج جستجو معنی ندارد : سیاست حفظ حریم خصوصی، شرایط و ضوابط، تبلیغات قدیمی، و غیره. اینها نامزدهای خوبی برای حذف از فهرست بندی صفحات هستند.
 • پارامترهای URL را در کنسول جستجوی Google اضافه کنید. به طور پیشفرض، گوگل ممکن است همان صفحه را با پارامترهای خاص URL و بدون آنها به صورت جداگانه بخزد، مثل اینکه آنها دو صفحه متفاوت بودند. به همین دلیل مفید است که پارامترهای URL که شما برای استفاده از Google Search Console استفاده می کنید را اضافه کنید – این به Google اجازه می دهد که بداند که این همان صفحه است و خزیدن کارآمدتر است.

 • حذف لینک های شکسته (broken links) : هنگامی که یک ربات جستجو یک صفحه  لینک شکسته را باز می کند، یک واحد بودجه خزنده سایت شما به هدر می رود. به همین دلیل مهم است که همه پیوندهای شکسته در سایت خود را پیدا و حذف کنید.
 • ردیابی زنجیرهای ریدایرکت (Fix redirect chains) : هر ربات موتور جستجوگر redirect ، یک واحد بودجه خزنده سایت شما است. علاوه بر این، اگر تعدادی از ۳۰۱ و ۳۰۲ redirects را در یک ردیف در سایت خود بی عیب و نقص قرار داده باشند، در برخی موارد عنکبوت جستجو پس از redirects متوقف خواهد شد و صفحه مقصد ممکن است خزنده نشود.

بیشتر بخوانید ;  ریدایرکت redirection چیست؟

۵. حسابرسی لینک های داخلی (Audit internal links)

یک ساختار سایت کم عمق، برای کاربران و موتورهای جستجوگر منطقی است؛ علاوه بر این، لینک های داخلی کمک می کند تا قدرت رتبه بندی (یا link juice ) در میان صفحات سایت انتشار یابد.

بیشتر بخوانید ;  Link Juice چیست و بهبود رتبه سایت با آن چگونه است؟

 

در مورد لینک های داخلی ، چیزهایی هستند که باید بررسی شوند.

 • عمق کلیک (Click depth) : اطمینان حاصل کنید که صفحات مهم سایت شما بیش از ۳ کلیک از صفحه اصلی ندارند.
 • لینک های شکسته (Broken links) : همانطور که قبلا اشاره کردم، لینک های خراب، بودجه خزنده شما را هدر می دهند. بعلاوه آنها بازدید کنندگان را گیج می کنند و link juice صفحات را کاهش می دهد. مهم است که به یاد داشته باشید، جدا از برچسب های <a>، لینک های شکسته ممکن است در برچسب های <link>، هدر های HTTP و نقشه های سایت پنهان شوند.
 • صفحات یتیم (Orphan pages) : این صفحات از صفحات دیگر سایت شما پیوند داده نمی شوند و بنابراین برای بازدید کنندگان و موتورهای جستجو پیدا کردنشان سخت است.

بیشتر بخوانید ; inbound link و outbound link چیست؟

۶٫ محتوای HTTPS سایتتان را بررسی کنید.

گوگل استفاده از HTTPS به عنوان یک سیگنال رتبه بندی در سال ۲۰۱۴ شروع کرد؛ از آن زمان، مهاجرت های HTTP به HTTPS به طور فزاینده ای رایج شد. امروز بیش از ۷۰٪ از صفحه ۱ نتایج جستجوی گوگل از HTTPS استفاده می کنند.

اگر سایت شما از HTTPS استفاده می کند (به طور جزئی یا به طور کامل)، مهم است که مسائل مشترک HTTPS را به عنوان بخشی از ممیزی سایت خود بررسی کنید.

به طور خاص، آنچه که باید بررسی کنید:

 • محتوای ترکیبی (Mixed content) : مشکل محتوای ترکیبی یا مخلوط هنگامی رخ می دهد که برخی از محتوای یک صفحه HTTPS (تصاویر، فیلم ها، اسکریپت ها، فایل های CSS) از روی اتصال غیر امن HTTP یک صفحه دیگر لود شود. این امر امنیت صفحه را تضعیف می کند و ممکن است مرورگرها از بارگیری محتوای غیر امن یا حتی کل صفحه جلوگیری کنند.
 • کانونیکال (Canonicals) : یا همان لینک ها و تغییر مسیرها . در حالت ایده آل، تمام پیوندهایی که در سایت HTTPS شما وجود دارد، و همچنین تغییر مسیرها و کانال ها، باید به سرعت به صفحات HTTPS اشاره کنند ، حتی اگر شما مسیرهای HTTP به HTTPS را به درستی در کل سایت اجرا کنید، پرا که این امر باعث می شود که سایت شما بسیار کند شود . چنین تغییر مسیرها ممکن است یک مشکل برای خزنده نیز باشد، زیرا هر بار که یک ربات موتور جستجو در یک مسیر تغییر می کند کمی از بودجه خزنده سایت شما را هدر می دهید.

بیشتر بخوانید ; تگ Canonical چیست و کاربرد آن در سئو ؟

۷٫ تست و بهبود سرعت صفحه.

گوگل انتظار دارد بارگذاری صفحات در دو ثانیه یا کمتر انجام شود و رسما تایید کرده که سرعت یک سیگنال رتبه بندی است. سرعت نیز تاثیر زیادی بر UX دارد: صفحات کندتر دارای نرخ پرش (bounce rates)  بالاتر و نرخ تبدیل (conversion rates) کمتر هستند.

سرعت صفحه تنها یکی از اولویت های مهم گوگل در سال ۲۰۱۸ است و سیگنال رتبه بندی ذیگر نتایج نمابش دسکتاپ و موبایل فرندلی است. برای بررسی اینکه آیا صفحات شما گوگل تست سرعت را تایید می کنند، کافیست به سرعت لود صفحات سایتتان  در سایت GTmetrix یا سایت های مشابه سری بزنید .

۸. بررسی و بدست آوردن موبایل فرندلی (mobile friendlier )

پس از یک سال و نیم آزمایش دقیق، گوگل مهاجرت سایت را به اولین بارگذاری موبایل در بهار ۲۰۱۸ آغاز کرد. شاخص “اول موبایل” به این معنی است که گوگل نسخه های تلفن همراه وب سایت ها را به جای نسخه دسکتاپ خود نمایش می دهد. این به معنای واقعی کلمه است که نسخه تلفن همراه صفحات شما تعیین خواهد کرد که چگونه باید در نتایج جستجوی گوگل در تلفن همراه و دسکتاپ رتبه بندی شود.

بیشتر بخوانید ; موبایل فرندلی mobile-friendly وب چیست؟

در اینجا مهمترین چیزهایی که باید هنگام طراحی نسخه تلفن همراه سایت خود مراقب باشید ، را بیان می کنیم .

 • صفحات سایتتان را برای موبایل فرندلی تست کنید. تست موبایل دوستانه گوگل شامل تعدادی از معیارهای قابل استفاده بودن، مانند پیکربندی viewport، استفاده از افزونه ها و اندازه متن و عناصر قابل کلیک است. مهم این است که به یاد داشته باشید که دوستیابی تلفن همراه برای یک صفحه ارزیابی می شود نه کل سایت ، بنابراین شما باید هر یک از صفحات سایت خود را برای موبایل فرندلی  به صورت جداگانه، تک  تک، بررسی کنید
 • اجرای ممیزی جامع از نسخه تلفن همراه سایت . داشتن تست موبایل گوگل تمام صفحات مهم سایت یک شروع خوب است ، اما تجزیه و تحلیل های زیادی باید انجام شود. ممیزی کامل سایت تلفن همراه شما یک راه عالی برای اطمینان از این است که تمام صفحات و منابع مهم شما برای Googlebot بدون خطا در دسترس هستند.

این عامل کاربری Google است که هنگام بارگیری نسخه های موبایل صفحات استفاده می شود. در یک لحظه این ابزار ممیزی کامل وب سایت تلفن همراه شما را انجام خواهد داد. به یاد داشته باشید که هر گونه جستجوگرهای SEO شما به طور مساوی بر روی رتبه بندی دسکتاپ و موبایل شما تأثیر می گذارد، بنابراین از عوامل سنتی SEO مانند زنجیره های هدایت شده، لینک های خراب، صفحات سنگین، عناوین تکراری یا خالی و توصیف های متقابل، و غیره استفاده نکنید.

۹٫ از موتورهای جستجو بخواهید سایت تان را دوباره بررسی (re-crawl) کند.

با رعایت ۸ مرحله بالا، مطمئن هستم که شما چندین مسئله را در سایت خود شناسایی کرده اید که نیاز به تعمیر دارند. هنگامی که شما آنها را اصلاح کردید، می توانید از Google بخواهید صفحات خود را دوباره کراول کند تا مطمئن شوید تغییرات بلافاصله صورتمی گیرد.

کاری که باید انجام دهید این است که به Google Search Console وارد شوید و به Crawl> Fetch as Google بروید. URL صفحه ای را که میخواهید دوباره کراول کنید، وارد کنید (اگر مایلید Google را برای ردیابی صفحه اصلی خالی بگذارید) و بر روی Fetch کلیک کنید.

توجه داشته باشید که فتچ کردن سایت شما باید وضعیت کامل، جزئی یا هدایت شده را برای شما داشته باشد تا بتوانید صفحه را به فهرست Google ارسال کنید (در غیر اینصورت، لیستی از مشکلی که Google در سایت شما پیدا کرده است را مشاهده خواهید کرد که باید آنها را تعمیر و استفاده کنید بارگیری به عنوان ابزار Google). اگر Googlebot بتواند صفحه شما را به طور موفقیت آمیز برساند، فقط دکمه ارسال به فهرست را کلیک کنید تا Google را مجددا خزنده کنید.

شما می توانید URL دقیق را به طور مرتب (حداکثر ۵۰۰ URL در هفته) یا URL و تمام صفحات مرتبط از آن (تا ۱۰ در هر ماه) ارسال کنید. اگر شما دومی را انتخاب کنید، Google از این URL به عنوان نقطه شروع در نمایه سازی محتوای سایت شما استفاده خواهد کرد و از پیوندهای داخلی برای ردیابی بقیه صفحات پیروی خواهد کرد. گوگل تضمین نمی کند همه صفحات سایت شما فهرست شود، اما اگر سایت بسیار کوچک باشد احتمالا خواهد بود.

(گزینه مشابه در Bing Webmaster Tools نیز وجود دارد. فقط بخش پیکربندی سایت من را در داشبورد خود قرار دهید و روی ارسال URL ها کلیک کنید. URL را که مجدد مورد نیاز است دوباره پر کنید و Bing معمولا ظرف چند دقیقه آن را ردیابی می کند.)

این راهنمایی های فنی برتر من برای سال ۲۰۱۸ (چک لیست سئو ۲۰۱۸) است. افکار شما در مورد جستجوگر فنی از فردا چیست؟ کدام تاکتیک ها اخیرا بیشتر موثر بوده اند؟ به بحث و گفتگو بپیوندید و افکار خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − یک =