لینک sitewide در سئو

sitewide links در سئو چیست؟

sitewide links در سئو چیست؟

sitewide links لینک هایی مفید یا غیر مفید در بهینه سازی و سئو سایت هستند که معمولا در بخش فوتر سایت یا ستون های کناری یک سایت قرار داده می شوند و با توجه به اینکه ستون کناری یا فوتر سایت در تمام صفحات سایت تکرار می شوند ، sitewide links در تمام صفحات یک سایت وجود دارند.

بعنوان نمونه تمامی لینک های موجود در فوتر سایت از نوع لینک sitewide هستند و معمولا external link ها در فوتر قرار می گیرند.

اغلب مدیران سایت ها ، این نوع لینک ها را بصورت nofollow ایجاد می کنند.

Sitewide Links که یکی از موارد زیر مجموعه لینک بیلدینگ است.

بسیاری از مدیران سایت ها ، تبلیغات و هم چنین تبادلات لینک ها را از این نوع لینک ها ایجاد می کنند ، یعنی در تمام صفحات وجود دارند که در این صورت این کار برای آنها بسیار پر سود می باشد ، چون اگر این لینک ها داخلی باشند ( یعنی لینک ها درون سایت خودش باشند) سایت دچار افزایش ترافیک می شوند و اگر لینک های خارجی باشد(لینک به سایت های دیگر) در این صورت سایت های دیگر بهره مند نیز می شوند و اگر هم تبلیغات باشد که بازهم به نفع تبلیغ کننده است.

امروزه بسیاری از سایت و وبلاگ هایی هستند که اصطلاحا به آنها رول بلاگ (blog Roll) گفته می شوند ، دقیقا فقط این کار را انجام می دهند ، یعنی در سایت خود مجموعه ای از لینک های خارجی قرار داده اند.

بعد از الگوریتم پنگوئن گوگل که کار اصلی آن برخورد قاطع با اسپم ها است باید در استفاده از این نوع لینک ها دقت لازم را داشته باشید ، سعی کنید کمتر در فوتر سایت خود به سایت های دیگر لینک دهید ، اگر می خواهید لینک بدهید سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

در لینک های خارجی از تگ nofollow استفاده نمائید.

در صورتی که به سایت های خارجی می دهید حتی با اینکه آنها را nofollow می کنید ، این لینک ها حتما باید با محتوای سایت شما مربوط باشد.

 

بک لینک sitewide  چیست ؟

در مواردی که می خواهید پس از طراحی وب سایت خود و ایجاد محتوای خوب در آن ، برای سایت خود بک لینک تهیه نمایید و بر روی سئو On page کار کنید ، یکی از مواردی که در نظر خواهید گرفت این است که سایتی که در نظر دارید به صورت site wide به شما لینک می دهد یا خیر ؟

یعنی بک لینکی که شما از آن سایت برای سایت خود می گیرید در تمام صفحات آن وب سایت وجود دارد یا خیر .

در صورتی که بک لینک sitewide به سایت شما داده شود از تمامی صفحات آن سایت یک لینک خروجی به سایت شما می اید و اگر وب سایت انتخابی شما دارای موضوع یکسانی با موضوع وب شما باشد ، یعنی در واقع از صفحاتی با موضوع و محتوای مشابه برای خود لینک گرفته اید که این بسیار خوب است زیرا به اعتبار و تاثیر بک لینک می افزاید .

 

اختلاف نظر های زیادی در مورد اینکه آیا استفاده از لینک sitewide برای سئو خوب است یا بد وجود دارد ، ولی ما مطابق با تجربیات چندین ساله ی خود به شما می گوییم که مثبت یا منفی بودن استفاده از این نوع لینک بستگی کامل به استراتژی و هدف شما دارد .

اگر می خواهید از سایتی بک لینک بگیرید به نکات زیر توجه داشته باشید :

– ارتباط موضوعی محتوای سایت مورد نظر با موضوع وب سایت شما

– RPR  و رتبه الکسای مطلوب

– لینک دهی به صورت sitewide

دریافت بک لینک sitewide (در صورتی که سایتی مرتبط با موضوع وب سایت شما باشد ) بسیار خوب است زیرا از یک دامین صفحات زیادی با ارتباط موضوعی و محتوایی به سایت شما لینک خواهند داد .

زمانی که بک لینک شما در تمام صفحات یک سایت وجود داشته باشد احتمال دیده شده آن توسط کاربران مختلف و کلیک کردن بر روی آن نیز افزایش می یابد و در نهایت منجر به بازدید از سایت شما می شود .

sitewide links به عنوان لینک خروجی :

اگر می خواهید از سایت خود به سایت دیگری بک لینک دهید به این نکته دقت نمایید که با توجه به اینکه کم بودن لینک های خروجی موجود در سایت شما می تواند یکی از عوامل با کیفیت بودن سایت شما از لحاظ سئو باشد ، بنابراین هیچگاه لینک های خروجی خود را در تمام صفحات و به صورت لینک sitewide قرار ندهید و فقط از صفحه ی اول خود به آن وب سایت بک لینک دهید .

یعنی لازم نیست که یک بک لینک در تمام صفحات سایت شما تکرار شود زیرا با هر بک لینک بخشی از قدرت و اعتبار صفحه ی شما به وب سایت مقصد منتقل خواهد شد .

حال همه ما می دانیم لینک های sitewide چیست.لینک هایی که در همه صفحات سایت تکرار می شوند.

لینک های منوی سایت شما، sitewide هستند.

sitewide بودن لینک های داخلی ، کاملا طبیعی و مورد نیاز است.اما sitewide بودن بک لینک ها یا لینک های خروجی، حواشی زیادی دارد.

بک لینک بیشتر(از یک دامنه)، منجر به مراجعه بیشتر ربات ها به بک لینک شما می شود.

به علاوه اینکه ممکنه سایت لینک دهنده، صفحاتی مرتبط با شما داشته باشد که شانس شما رو برای تاثیر بک لینک، بالا می برد.

اما لزوما هم اینطور نیست که لینک های sitewide ، همیشه تاثیر زیادی داشته باشند.

چون لینک های sitewide ، اکثرا پولی یا تبلیغاتی هستند، در الگوریتم گوگل، جایگاه کم ارزش تری دارند.

به خصوص اگر در فوتر باشند.و  به گفته Matt Cuts، این لینک ها از نظر گوگل، فقط یک بک لینک، تلقی می شوند.

 

تفاوت بین sitewide links و لینک های در صفحه اصلی (Home Page Links) :

البته جدیدا گوگل این نوع لینک ها را ، کم ارزش ترین لینک ها به حساب می آورد ، اما به هر حال این نوع لینک ها ، ترافیک مستقیمی را برای شما می آورند ، فرض کنید که شما لینک منوی موضوعات خود را در فوتر سایت خود قرار دهید و کاربری از گوگل وارد سایت شما شود ، و ناگهان لینک منوهای شما را مشاهده کند و بر روی آنها کلیک کند ، در این صورت به این نوع کلیک ها ترافیک مستقیم می گویند.

در هر صورت سعی کنید لینک های فوتر در صفحه اصلی و دیگر صفحات متفاوت باشند (البته در صورتی که لینک به محتواهای سایت خود دارید نه لینک به شبکه های اجتماعی و یا منوهای سایت خود) ، یعنی اگر می توانید لینک ها را با یکدیگر ترکیب کنید و صفحات را با یکدیگر متمایز کنید.

 

نتیجه گیری :

۱- اینکه بتونید از سایتی، از همه صفحاتش بک لینک بگیرید، لزوما امتیاز نیست!

خوشحال نباشید که تو چند هزار صفحه بک لینک دارید!این لینک ها، یک بک لینک محسوب می شوند.

۲- به محتوا و کیفیت و ارتباط موضوعی صفحات سایت لینک دهنده که به صورت sitewide به شما لینک میده، توجه کنید.

صرفا ایندکس بالا، دلیلی بر کیفیت صفحات یا تاثیر در سئو نیست.

اگر سایتی دو صفحه با کیفیت و مرتبط با شما داشت، باز هم جای شکرش باقیست.

لینک داشتن از همان صفحات مرتبط، از چندین هزار صفحه بی کیفیت دیگه بهتر هست.

۳-بک لینک هایی که در همه صفحات هستند، به دلیل بازدید بیشتر، کلیک خور بیشتری دارند.

این حسن بک لینک های sitewide هست.

اما گوگل نمی تونه کلیک خوردن روی یه لینک رو تشخیص بده.

پس بابت بازدیدش هم خیلی خوشحال نباشید!(مگر اینکه به این بازدید ها به عنوان فاکتور تاثیر گذار در رتبه گوگل نگاه نکنید).

اما اگر سایت های مرتبطی باشند، بسیار هم مفید هست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 11 =