SSL و Https چیست؟ تاثیر آن بر سئو

SSL و Https چیست؟ تاثیر آن بر سئو

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که شخصی پیشنهاد دهد تا از رمزنگاری امنیتی HTTPS در وب‌سایت خود استفاده کنید. دلیل این پیشنهاد احتمالا به خبری ارتباط دارد که گوگل در مورد تاثیر استفاده از HTTPS در رنکینگ خود منتشر کرده است. در این مطلب می گوییم SSL و Https چیست و در مورد تاثیر آن بر سئو سایت صحبت خواهیم کرد.

در نتیجه در صورتی که از HTTPS استفاده نکنید احتمالا رتبه‌ی وب‌سایت شما در گوگل کاهش خواهد یافت و به همین دلیل ترافیک ورودی کمتری از این موتور جستجو دریافت خواهید کرد. این مورد می‌تواند در کسب‌وکار شما نیز تاثیر منفی داشته باشد.

اما محصولی که برای بهره بردن از آن سالانه باید حدود ۱۰۰ دلار هزینه‌ی کنید، می‌تواند تا به این اندازه تفاوت ایجاد کند؟

باید اشاره کنیم که در چند وقت اخیر، HTTPS بیشتر توسط سایت‌هایی که موضوع اقتصادی دارند و در صفحات پرداخت آنلاین مورد استفاده قرار گرفته است. اما این موضوع باعث سردرگمی می‌شود چراکه برای صاحبان مشاغل این سوال پیش می‌آید که آیا سوئیچ کردن به HTTPS ارزشش را دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید: راهکارهای خرید اینترنتی مطمئن

امروزه اینترنت به یکی از ارکان ارتباطی بین افراد و سازمان ها تبدیل شده است. اطلاعاتی که در حالت عادی بین کاربران و دنیای اینترنت رد و بدل می شوند، به گونه ای هستند که یک هکر یا خراب کار حرفه ای می تواند آنها را ببیند و برای اهداف خود مورد سواستفاده قرار دهد.

زمانی که آدرس یک سایت را در مرورگر وارد می کنیم اطلاعات بین کامپیوتر ما و کامپیوتری که سایت روی آن قرار دارد (سرور) در حال رد و بدل هستند. پس اگر بتوانیم به طریقی ارتباط بین کامپیوتر خود و کامپیوتر سرور را امن کنیم اطلاعات ما دزدیده نخواهند شد.

HTTPS چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

HTTPS چیست و چرا به آن نیاز دارید؟

HTTP مخفف HyperText Transfer Protocol (پروتکل انتقال فرا متنی) است. این پروتکل امکان ایجاد ارتباط بین سیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند. پروتکل یاد شده عموما به منظور انتقال داده‌ها از یک وب‌سرور به یک مرورگر وب که در آن صفحات وب‌سایت‌ها به نمایش در می‌آیند مورد استفاده واقع می‌شود.

مشکل اینجا است که HTTP داده‌ها را رمزنگاری نمی‌کند و به همین دلیل افراد شخص‌ثالث می‌توانند به اطلاعاتی که بین سیستم‌ها و تحت این پروتکل منتقل می‌شوند دسترسی داشته باشند.

اما می‌توان با بهره بردن از HTTPS (حرف S در اینجا به معنی امن است) انتقال اطاعات بین سیستم‌ها را با امنیت انجام داد.

بدین منظور باید از یک گواهی SSL استفاده کنید تا یک لایه‌ی امنیتی در اتصال بین وب‌سرور و مرورگر وب ایجاد شود.

بدون HTTPS داده‌هایی که بین سرور و مرورگر رد و بدل می‌شوند، ناامن خواهند بود. اهمیت این موضوع بخصوص برای سایت‌هایی که در آن‌ها اطلاعات مهم و حساس ارسال و دریافت می‌شود بیشتر است که از این جمله می‌توان به وب‌سایت‌هایی که فعالیت اقتصادی دارند یا از درگاه‌های پرداخت آنلاین بهره می‌برند اشاره کرد.

SSL چیست؟

SSL مخفف کلمه Secure Socket Layer به معنی «لایه اتصال امن» و پروتکلی(مجموعه ای از قوانین) جهت برقراری ارتباطات ایمن میان سرویس دهنده و سرویس گیرنده در اینترنت است که توسط شرکت Netscape ابداع شده است.

از این پروتکل برای امن کردن پروتکل های غیرامن نظیرHTTP ،LDAP ، IMAP و … استفاده می شود. بر این اساس یکسری الگوریتم های رمزنگاری بر روی داده های خام که قرار است از یک کانال ارتباطی غیرامن مثل اینترنت عبور کنند، اعمال می‌شود و محرمانه ماندن داده‌ها را در طول انتقال تضمین می‌کند.

به بیان دیگر شرکتی که صلاحیت صدور و اعطاء گواهی های دیجیتال SSL را دارد، برای هر کدام از دو طرفی که قرار است ارتباطات میان شبکه‌ای امن داشته باشند، گواهی‌های مخصوص سرویس دهنده و سرویس گیرنده را صادر می‌کند و با مکانیزم های احراز هویت خاص خود، هویت هر کدام از طرفین را برای طرف مقابل تأیید می‌کند.

البته علاوه بر این تضمین می کند، اگر اطلاعات حین انتقال به سرقت رفت، برای رباینده قابل درک و استفاده نباشد که این کار را به کمک الگوریتم های رمزنگاری و کلیدهای رمزنگاری نامتقارن و متقارن انجام می‌دهد.

ملزومات ارتباط بر پایه SSL

برای داشتن ارتباطات امن مبتنی بر SSL عموماً به دو نوع گواهی دیجیتال SSL، یکی برای سرویس دهنده و دیگری برای سرویس گیرنده و یک مرکز صدور و اعطای گواهینامه دیجیتال(Certificate authorities) نیاز است.

وظیفه CA این است که هویت طرفین ارتباط، نشانی ها، حساب های بانکی و تاریخ انقضای گواهینامه را بداند و براساس آن ها هویت ها را تعیین نماید.

SSL چگونه کار می کند؟

SSL چگونه کار می کند؟

SSL در واقع پروتکلی است که در آن ارتباطات بوسیله یک کلید، رمزگذاری(Encryption) می شوند. زمانی که قرار است یکسری اطلاعات را به صورت SSL به یک سایت که سرور (server) اش گواهی نامه SSL را دارد (در آدرس سایت https است) ارسال شود، ابتدا باید از یک کلید به عنوان قالبی برای به رمز در آوردن اطلاعات بین خدمات گیرنده (کاربر) و خدمات دهنده (سرور) استفاده شود.

برای ساخت این کلید نیاز به چند مرحله هماهنگی به شرح زیر است.

۱٫ وقتی سروری بخواهد پروتکل SSL را فعال کند. ابتدا یک کلید عمومی (Public Key) می سازد.

۲٫ سپس کلید عمومی را همراه با یک درخواست گواهی نامه SSL به یکی از صادرکنندگان این گواهی نامه ها مثل وریساین (Verisign) می فرستد.

۳٫ وریساین نیز ابتدا مشخصات و میزان قابل اعتماد بودن و امنیت سرور را ارزیابی کرده و کلید عمومی را دوباره رمزگذاری می کند و برای سرور می فرستد تا در انتقال اطلاعات خود از آن استفاده کند. به کلید جدید کلید امنیتی (private key) می گویند.

۴٫ حال هر زمان که کاربر بخواهد از طریق پروتکل SSL به این سایت دست یابد، ابتدا کامپیوتر کاربر یک کلید عمومی برای سرور می فرستد (هر کامپیوتری کلید مخصوص به خود را دارد).

۵٫ سرور نیز این کلید عمومی را با کلید امنیتی خود مخلوط کرده و از آن کلید جدیدی می سازد. سپس آن را به کامپیوتر کاربر می فرستد.

۶٫ از این به بعد تمامی اطلاعاتی که بین کاربر و سرور جابجا می شوند با این کلید جدید رمز گذاری می شوند.

با استفاده از این سرویس اطلاعات کاملا رمزنگاری و باز کردن آنها تقریبا غیر ممکن است. تنها وظیفه شما به عنوان کاربر این است که از این امکانات استفاده کنید و پروتکل SSL را در مرورگر، ایمیل و دیگر حساب های خود که سرور آن به شما این امکان را می دهد، فعال کنید.

اگر هم یک مدیر سرور هستید، سعی کنید گواهی نامه پروتکل SSL را از صادرکنندگان آن خریداری و در اختیار بازدیدکنندگان خود بگذارید.

اطلاعات هر گواهینامه SSL:

بطور معمول یک گواهینامه SSL دارای اطلاعات شما بعنوان دارنده گوهینامه میباشد که این اطلاعات عبارتند از :

 • نامه دامنه
 • نام شرکت شما
 • نشانی شما
 • شهر و ایالت شما
 • کشور محل اقامت شما
 • تاریخ انقضا گواهینامه

با خرید یک گواهینامه SSL علاوه بر آنکه اطلاعات کامل خود را به مشتری ارائه میدهید که این باعث ایجاد امنیت خاطر خریدار میگردد تمامی اطلاعات رد و بدل شده مابین کامپیوتر بازدید کننده سایت شما و سرور وب سایت شما کد شده و قابل بازیابی نمیباشد .

برای سوئیچ به HTTPS چه مراحلی را باید انجام داد؟

اگر با راه‌اندازی وب‌سایت‌ها آشنایی دارید، در این شرایط سوئیچ کردن به HTTPS می‌تواند یک تجربه‌ی مستقیم جدید برای شما باشد. بدین منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

 1. خرید یک گواهی SSL و یک آی‌پی اختصاصی از شرکت وب‌هاستیگ (میزبانی وب).
 2. نصب و پیکربندی گواهی SSL.
 3. تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از وب‌سایت کنونی تا در صورت لزوم بتوان آن را بازگردانی کرد.
 4. تنظیم مجدد تمامی لینک‌های داخلی وب‌سایت و تغییر آن‌ها از http به https.
 5. بروزرسانی کتابخانه‌های کد از جمله جاوا اسکریپت، آژاکس و هر پلاگین شخص‌ثالث دیگر.
 6. هدایت تمام لینک‌های خروجی از جمله لیست‌ پوشه‌ها به HTTPS.
 7. بروزرسانی اپلیکیشن‌های htaccess از جمله وب‌سرور آپاچی، لایت‌اسپید، NGinx و نیز آپدیت کردن توابع مدیریت سرویس‌های اینترنتی (از جمله وب‌سرور ویندوز) به منظور هدایت ترافیک HTTP به HTTPS.
 8. اگر از شبکه‌‌ی تحویل محتوا (CDN) استفاده می‌کنید باید تنظیمات SSL آن را بروزرسانی کنید.
 9. پیاده‌سازی صفحه‌ی خطای ۳۰۱.
 10. بروزرسانی تمامی لینک‌ها از جمله لینک‌های ایمیل، با استفاده از ابزارهای اوتوماسیون بازاریابی.
 11. بروزرسانی لینک‌های جستجوی پولی و صفحات اصلی وب‌سایت.
 12. ثبت نسخه‌ی HTTPS سایت در کنسول جستجوی گوگل و نیز سرویس گوگل آنالیتیکز.

اما باید اشاره کنیم که معمولا مرحله‌ی اول و دوم که به گواهی SSL مربوط می‌شود توسط شرکت میزبان وب شما انجام خواهد گرفت و این کمپانی‌ها می‌توانند در انجام این کار به شما کمک کنند.

در نظر داشته باشید که برای وب‌سایت‌های کوچک که به عنوان مثال عمدتا از CDN استفاده نمی‌کنند، نیاز به گذراندن برخی از مراحل بالا نخواهد بود. در هرحال، برای سایت‌های بزرگ‌تر شما باید با یک وب‌مستر با تجربه در این مورد مشورت کنید و از وی کمک بخواهید.

با انجام این کار و با استفاده از یک گواهی SSL، باید تصمیم بگیرید که آیا مایل هستید که آدرس وب‌سایت شما در کنار یک نشان سبز امنیتی در مرورگر نمایان شود یا خیر. این نوع SSL ها معمولا هزینه‌ی بیشتری خواهند داشت. اما به غیر از این تفاوت، هیچ فرق دیگری بین SSL ها وجود ندارد و عملکرد اصلی آن‌ها یکسان است.

اگر از نظر فنی تجربه‌ی کافی ندارید، برای انجام مراحل فوق، نیاز به کمک افراد دیگر خواهید داشت.

ذکر این نکته نیز مهم به نظر می‌رسد که برای وب‌سایت‌های کوچکی که صفحات آن‌ها از ۵۰ فراتر نمی‌رود، این مراحل چندان زمان نخواهند برد. اما برای وب‌سایت‌های بزرگ‌تر، بروزرسانی لینک‌ها و هدایت مجدد صفحات باید توسط توسعه‌دهندگان حرفه‌ای وب انجام شود.

بیشتر بخوانید: شبکه توزیع محتوا CDN چیست؟ چرا باید از آن در سئو استفاده کرد؟

چگونه می توان مطمئن شد، یک سایت از SSL استفاده می کند؟

چگونه می توان مطمئن شد، یک سایت از SSL استفاده می کند؟

این بخش بسیار ساده اما مهم و حیاتی است. برای این کار ابتدا وارد آن سایت شوید. زمانی که صفحه به طور کامل بارگذاری شد، به ابتدای آدرس آن نگاه کنید.

می بایست به جای http حروف https نوشته شده باشد (منظور از حرف s در پایان http عبارت secure است). البته در این حالت یک علامت قفل هم در مرورگر دیده می شود.

جای این قفل در مرورگرهای مختلف متفاوت است. در فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر در پایین و سمت راست صفحه، در نوار وضعیت (status bar) و در مرورگرهای سافاری، کروم و اپرا در سمت راست آدرس دیده می شود.

نکته جالب در خصوص این قفل کوچک این است که با دو بار کلیک کردن بر روی آن، می‌توانید مشخصات کامل گواهی اس اس ال سایت مورد نظر را ببینید. مهم‌ترین نکته در خصوص این اطلاعات تاریخ خرید و انقضای این گواهینامه است که باید به آن توجه داشته باشید.

حتی اگر اطلاعات چندان مهمی را رد و بدل نمی کنید، پیشنهاد می کنیم که از اس اس ال استفاده کنید. وقتی سرویسی با امنیت بالا و رایگان در اختیارتان قرار می گیرد، چرا از آن بهره نبرید؟ در زیر چند نمونه از روش های استفاده از این پروتکل را می توانید مطالعه کنید.

مرورگر

در فایرفاکس ۳ پروتکل SSL به صورت پیش فرض فعال است. البته برای فعال و غیر فعال کردن این امکان می‌توانید به روش زیر اقدام کنید:

از منوی Tools فایرفاکس، گزینه Options را انتخاب کنید. در پنجره باز شده از سربرگ Advanced بخش Encryption را باز کنید. می بینید که به صورت پیش فرض Use SSL 3.0 تیک خورده است.

Firefox > Tools > Options > Advanced > Encryption

چگونه SSL ایمیل را فعال کنیم؟

اگر خواهان ارتباط ایمیلی امنی هستید، از جیمیل استفاده نمایید. در پایین اطلاعات لازم برای فعال کردن پروتکل SSL در جیمیل آورده شده است.

• به جیمیل خود وارد شوید و در کادر بالا در سمت راست دکمه Setting را پیدا کنید (در سمت چپ کلمه Setting، نام جیمیل شما و در سمت راست آن کلمه Help نوشته شده است.). روی Setting کلیک کنید.

• در پنجمین کادر تب General، عبارت Browser connection را پیدا کرده و روی عبارت Always use https کلیک کنید تا انتخاب شود

• به پایین صفحه بیاید و دکمه Save Changes را بزنید.

• حال تمامی ایمیل های شما طبق پروتکل SSL منتقل می شوند.

بیشتر بخوانید: به روز رسانی جیمیل بعد از ۷ سال؛ با تغییرات آشنا شوید

نکات مهم سئو برای استفاده از https در سایت

نکات مهم سئو برای استفاده از https در سایت

همانطور که می‌دانید گوگل معمولاً فاکتورهای و عواملی را که از آنها برای رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کند، فاش نمی‌کند. به همین خاطر بود وقتی این شرکت اعلام کرد برای وبسایت‌هایی که از پروتکل https استفاده می‌کنند امتیاز ویژه‌ای در نظر می‌گیرد، بسیاری از افراد شگفت‌زده شدند.

شما باید بدانید که پروتکل https شبیه به دیگر فاکتورهای رتبه‌بندی نیست و پیاده‌سازی آن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و حتی ممکن از در گاهی اوقات به اندکی خطرپذیری و هزینه نیاز داشته باشد.

در حال حاضر، سایت‌ها و وب‌مسترها بیش از پیش در حال استفاده از پروتکل https هستند زیرا متوجه مزایای متفاوت آن شده‌اند.

مزایای استفاده از https در سئو سایت

علاوه بر امنیتی که پروتکل https ارائه می‌دهد که پیش‌تر درباره آن صحبت کردیم، استفاده از پروتکل https مزایای سئوی بسیاری دارد که بازاریابان می‌توانند از این مزایا بهرمند شوند.

داده‌های ارجاعی بیشتر

هر زمانی که ترافیک از یک وب‌سایت امن با پروتکل https به سوی یک وب‌سایت غیر امن (یعنی http) حرکت می‌کند، داده‌های ارجاعی مهم از بین می‌روند.

این ترافیک در گزارش گوگل آنالیتیکس به عنوان “Direct” نمایش داده می‌شود. این وضعیت چندان جالب نیست، زیرا شما نمی‌دانید این ترافیک از کجا آمده است.

برای مثال اگر برای وب‌سایت‌تان از پروتکل http استفاده می‌کنید و ترافیکی که از سایت‌هایی با پروتکل https دریافت می‌کنید در قسمت Direct نمایش داده می‌شود.

خوشبختانه، راه حل ساده‌ای وجود دارد. در وبسایت‌تان پروتکل https را پیاده کنید تا اطلاعات ارجاعی به صورت امن برای شما ذخیره شود. حتی اگر وب‌سایت ارجاع دهنده از پروتکل http استفاده کند، باز هم به این اطلاعات دسترسی خواهید داشت.

از آنجا که روز به روز، و‌ب‌سایت‌های بیشتری در حال اعمال این تغییر هستند، اهمیت حرکت از http به سوی https نیز در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید: گوگل آنالیتیکس Google Analytics چیست و چرا باید آن را نصب کنید؟

رتبه بهتر در گوگل

انتظار ارتقاء رتبه ناگهانی با تغییر پروتکل سایت به HTTPS را نداشته باشید. درست است که گوگل اعلام کرده که سایت های امنتر رتبه بهتری دریافت می کنند ولی تا زمانیکه الگوریتم های گوگل سایت شما را بررسی کنند و رتبه جدیدی به سایت شما بدهند باید مدتی زمان بگذارد. ب

نابراین می توان چنین نتیجه گرفت که تبدیل سایت به HTTPS در طول زمان به بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک می کند.

تیم SEMrush محبوبیت پروتکل https در سال های اخیر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است. برای بررسی ارتباط بین جایگاه وبسایت در صفحه نتایج جستجو با پروتکل https، تیم SEMrush از ۱۰۰ کلمه کلید تصادفی به عنوان نمونه استفاده کرد.

نزدیک به ۴۵ درصد از نتایج در رتبه نخست و نزدیک به ۵۰ درصد از نتایج در رتبه دوم به سایت هایی اختصاص داشت که از پروتکل https استفاده کرده بودند. تفاوت بین رتبه نخست و رتبه دوم را می توان به تاثیر دیگر فاکتورهای سئو در رتبه بندی سایت ها نسبت داد.

هر چند که درصد استفاده از پروتکل https در بین سایت های رتبه نخست نسبت به سایت های رتبه دوم و سوم کمتر بوده است.

تجزیه و تحلیل، یک روند جالب در بقیه صفحه اول گوگل را نشان می دهد. هر چه به سمت رتبه شماره ۱۰ می رویم، درصد استفاده از پروتکل https کاهش پیدا می کند. این نتیجه می تواند این نظریه را ثابت کند که استفاده از https در رتبه بندی وبسایت توسط گوگل نقش دارد.

استفاده از پروتکل https و ارتباط آن با رتبه بندی در گوگل

چک‌لیست سئو بعد از سوییج به HTTPS

 • اطمینان حاصل کنید تمامی اِلمان‌های سایت شما از https استفاده می‌کنند از جمله ویجت‌ها، جاوا اسکریپت، فایل‌های CSS، تصاویر و شبکه نمایش‌دهنده محتوا و … .
 • برای هدایت تمامی URL های http به https از ریدایرکت‌های ۳۰۱ استفاده کنید. این کار برای بسیاری از کارشناسان سئو امری پیش پا افتاده است، اما بسیار بسیار اهمیت دارد. در خیلی از مواقع پیش‌ می‌آید که ریدایرکت‌های موقتی ۳۰۲، تصادفاً به صفحه اصلی سایت راه پیدا کنند.
 • مطمئن شوید که همۀ تگ‌های Canonical به نسخه https آدرس‌های URL اشاره می‌کنند.
 • هر وقت لازم است از URL های نسبی (Relative URLs) استفاده کنید.
 • لینک‌های کد شده داخلی (هر تعدادی که هستند) را بازنویسی کنید تا به https اشاره کنند. این کار به اشاره به نسخه http و اطمینان به ریدایرکت‌های ۳۰۱ ارجحیت دارد.
 • نسخه https سایت خود را هم در گوگل وب‌مستر تولز و بینگ وب‌مستر تولز ثبت کنید.
 • در ابزارهای وب‌مستری از عملکرد Fetch and Render استفاده کنید تا مطمئن شوید ربات‌های خزندۀ گوگل می‌توانند به خوبی وارد وب‌سایت شما شده و آن را بررسی کنند.
 • نقشه سایت خود را به‌روزرسانی کنید تا URLهای جدید نمایش داده شوند. نقشه‌های جدید سایت را در ابزارهای وب‌مستری ثبت کنید. نقشه‌های قدیمی از نوع http را تا ۳۰ روز به حال خود بگذارید تا موتورهای جستجو بتوانند داخل ریدایرکت‌های ۳۰۱ شما خزیده و آنها را “پردازش” کنند.
 • فایل robots.txt خود را به‌روزرسانی کنید. نقشه‌‌های جدید سایت را به فایل خود اضافه کنید. مطمئن شوید فایل robots.txt هیچ یک از صفحات مهم را مسدود نمی‌کند.
 • در صورت لزوم، کد پیگیری Analytics خود را به روز رسانی کنید. بیشتر Snippet های مدرن Google Analytics از https پشتیبانی می‌کنند، اما کدهای قدیمی‌تر ممکن است نیاز به بازبینی داشته باشند.
 • امنیت سختگیرانه حرکت در http یا همان HSTS را پیاده‌سازی کنید. این کار باعث می‌شود کاربران حتی اگر به صفحه‌های http هدایت شوند، تنها به صفحات https دسترسی داشته باشند. این کار ریدایرکت‌های اضافی را از بین برده، مقدار زمان پاسخ را کاهش داده و امنیت را بالا می‌برد.
 • اگر فایل disavow دارید، اطمینان پیدا کنید که URL های رد شده را در یک فایل کپی در پروفایل جدید وب‌مستری خود ذخیره کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: چک لیست سئو ۲۰۱۸

کلام آخر

به طور خلاصه همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که ارتباطات شما در اینترنت توسط هکرها و کلاهبرداران قابل خواندن و سرقت است. مگر اینکه به صورت امن و رمزنگاری شده منتقل شوند.

نگرانی هایی در زمینه انتقال سایت به HTTPS وجود دارد که بی راه هم نیست. هیچ کس، عدم ثبت صدها گواهینامه SSL توسط یکی از بزرگترین ارائه دهندگان اصلی این گواهینامه در دنیا را از خاطر نبرده است. اما اکنون با توجه به اهمیت این گواهینامه شاهد آن هستیم که تمام سایت ها به این سمت حرکت می کنند.

سئو کاران حرفه ای بر این باور هستند که مسیری که گوگل تعیین می کند به زودی رهروان بسیاری خواهد داشت و ظاهراً گوگل در حال حاظر پشتیبان سر سخت HTTPS است. و احتمالاً در آینده نه چندان دور همه سایت ها از این پروتکل استفاده می کنند.

منبع: asriran.com – dataecom.com – zoomit.ir – novin.com – newseo.ir – seo24.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =